A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #

Data

Released Veljača 2019
Format Albumi
Vrsta Blues / R&B / Blues rock
Dodano Srijeda, 26 Lipanj 2019
Žanr Rock
Length 1:02:15
Broj diskova 1
Edition date Veljača 2019
Država SAD
Etiketa Warner Bros. Records
Tags Gary Clark Jr.

Review

Ovaj mladi Afroamerikanac ima samo 35 godina života, rođen je u Austinu, u Teksasu, i to je već samo po sebi dobar preduvjet da, ako imate samo malo sreće, vaša reock n' blues furka bude 100% eksponirana i naznačena. Gary Lee Clark Jr. rođen je 15. veljače 1984. i spada u mladu gardu glazbenika. Album "This Land" objavio je 22. veljače preko Warner Bros. Records.

To je treći studijski album ovog američkog rock n' blues glazbenika, koji je svojim sadržajem i glazbenom ponudom osvojio brojne poklonike ovog glazbenog stila. Istinsko je to utjelovljenje Roberta Johnsona i Jimija Hendrixa, ali i spoznaje da blues kao glazbeni smjer ima budućnost i jasno je kuda blues ide.

Naime, imati ''samo'' 35 godina u bluesu znači da ste još pravi pionir, poletarac... No, Gary Lee Clark Jr. na glazbenoj sceni vrlo brzo se nametnuo svojom nevjerojatnom umjetničkom snagom, inventivnošću i neospornom kvalitetom. Ovaj pjevač i multiinstrumentalist (gitara, bubnjevi, truba, klavijature, usna harmonika) oduševljava svojom umjetničkom snagom ama baš sve!

Gary Clark Jr. na sceni je od 1996. i njegovo glazbeno biće sve impresivnije zauzima prostor koji nije nimalo jednostavno osvojiti. Da biste sve ovo mogli što bolje pojmiti, udobno se smjestite i krenite slušati ovaj album i nakon samo nekoliko uvodnih taktova osjetitit ćete što vam ovaj glazbenik tako nesebično predaje. Ti otvoreni, pozitivno vibrirajući plavičasti tonovi okupat će vas i osjetit ćete tu neopisivu svježinu, neke nove vibracije i poželjeti da budete tako sigurni, tako spokojni u toj  njegovoj prezentacijskoj formi.

Da, činjenica je da Gary Clark Jr. jednostavno voli publici dati i s njima podijeliti svu svoju pozitivnu vibru i Gary to čini doslovno 100%! Da čak i oni koji možda zaziru od ovog glazbenog usmjerenja ostaju bez teksta. Clarkova gitara u svakoj pojedinoj skladbi točno zna što treba, ona pjeva, ječi, plače, ona nam priča priču koja u ovom glazbenom svijetu doista nema premca. Takva ekspresija mogla se čuti jednio kod Jimija. Naravno, itekako vjerujem da je Gary svjestan svoje svestranosti, ukusa i neporecive virtuoznosti. A ono što je još važnije da Gary itekako dobro zna što treba imati primarno u bluesu, to je osjećaj, to je iskrena vibra, koju publika tako lako prima i potom je vraća glazbeniku i tako se taj zatvara taj čarobni krug u kojeg je zapravo nemoguće prodrijeti kada se jednom zatvori!

Poput velikih blues, rock, jazz i soul glazbenika Gary Clark Jr.  ulazi u društvo uistinu velikih improvizatora kako svoje generacije, tako i našeg vremena. Naime, ovaj mladi glazbenik u posljednjih nekoliko godina snažno se afirmirao i inflitrirao u mnoge važne događaje, festivale a svojom ekspresivnom izvedbom publiku ostavlja bez daha. Garyju Clarku Jr. nije bitno gdje nastupa, je li to mali, zadimljeni klub ili veliki ''open–air stage'', on uvijek snažno odašilje svoju glazbu, svoju poruku i time sam dokazuje koliko u cijeloj priči ima stvarnosti i iskrenosti. Mnoge zbunjuje spada li Gary u novu ili staru gardu, kome je naklonjen? Vjerujem da je to manje bitno, jer on njeguje svoju glazbu, u kojoj tako znalački spaja moderne glazbene trendove i tradicionalnu glazbenu formu. Posebnost cijele ove priče je njegova sposobnost da istu razninu energije i furke postiže u studiju i na pozornici. To doista rijetki mogu.

Robert Johnson, Jimi Hendrix, Curtis Mayfield i Marvin Gaye samo su neki od istaknutih duhova glazbenog stvaralaštva Garyja Clarka Jr. No, s druge pak strane nitko se ne čudi kada ga nazivaju progalaktičkom fuzijom Jay-Z-ja i Erica Claptona. Moram priznati da se i sam čudim takvim usporedbama, jer meni osobno čini se da Gary Clark Jr. itekako snažno i puno gradi sve to oko sebe ali na najboljim tradicijskim normama rocka i bluesa s kraja šezdesetih pa sve do sredine sedamdesetih godina prošloga stoljeća. ''This Land'' istinski je prikaz i svjedočanstvo njegove spontanosti i izražene vibre za glazbenu formu, Gary svira kako mu dođe, a i sam kaže kako je sve to ionako samo soul glazba.

Njegov prateći bend čine: Doyle Bramhall II (lutnja), Mike Elizondo (bas, synth bas), Alex Peterson (bas), Brannen Temple (bubnjevi), J.J. Johnson (bubnjevi), Jon Deas (klavijature, Hammond orgulje), Sheila E. (udaraljke), Keyon Harrold (puhači), Gabes Burch (back vokali), Scooter Weinbtraub (back vokali), Jacob Sciba (back vokali), Gaston Jouany (back vokali), Joseph Holguin (back vokali), Branko Presley (back vokali), Katelyn O'Neal (back vokali), Lazaro Zarate (back vokali), Mikayla Mundy (back vokali) i Pam Adams (back vokali). ''This Land'' je album na kojem se našlo 17 pjesama, koje na svoj specifičan način jasno govore da ovaj mladi glazbenik ima kristalno jasnu viziju svoje karijere. Da je njegov blues vrijedan naše pozornosti. Naime, teško je opisati sve ono čime bi naglasio svu vrijednost i kvalitetu ovog sjajnog glazbenika i njegovog benda.

Takva senzibilnost i to ne samo u Clarkovim autorskim skladbama, već i u njegovim obradama pjesama drugih glazbenika, jasno opisuje njegovu kontinuiranu rafiniranost u prezenatcijskoj formi. Naime, Clapton / Vaughan / Guy  je društvo koje snima ovakve albume, a evo njima se pridružuje Clark. I to ga, vjerujte mi, čini izuzetno privlačnim glazbenikom.

Na kraju, istinskim znalcima bolje preporuke nema. Vjerujte mi, jako ćete se iznenaditi, oduševiti a potom i dobro uživati u onome što volite i čemu ste istinski predani.

 

Mladen Lončar - Mike

Hits 1711
Live/North America 2016 « Live/North America 2016 Gary Clark Jr. Albumi Kronologija

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Promocija nove knjige Vinka Barića u zagrebačkom Rockmarku


The Sherlocks @Tvornica kulture 2023.


Glazbeni kolorit Brune Mičetića u Lisinskom


Zmaj Orko Star predstavio "Escape" u Kontesi


Održan prvi LIFT festival


Eksplozija emocija u Tvornici uz Halestorm, Black Veil Brides i Mothicu


Batushka (Krzysztof Drabikowski) + supp. Kanonenfieber, Uburen


Ljepota skrivena u raznolikosti


Životna priča Tine Turner predstavljena u Zagrebu


Jazz festival na ponos gradu Dubrovniku


Drugo ukazanje Baylor Projecta u Lijepoj Našoj


KOIKOI + Proto tip u Močvari


Koncert Songkillersa u Zagrebu


Žestoka rođendanska metal večer u Tvornici


Drugi način u Hard Placeu


GALERIJA: Jonathan u Vintage Industrialu


Škotski pirati opustošili Boogaloo


Lauba je sinoć pjevala za Massima


GALERIJA: Enter Shikari u Tvornici


Zvjezdan Ružić, Neli Andreeva i Zbor Nusha osvojili Lisinski