Svi vi koji volite dobru i kvalitetnu glazbu stanite malo na loptu!
Ako već niste, svako nabavite njihov album "Escape" izdanje izdavačke kuće Dancing Bear i udobno se smjestite, malo zamračite prostoriju, pripremite neki napitak i pustite da njihova glazba koja dolazi s ovog izvrsnog albuma učini svoje. Tek nakon toga možete pročitati što su nam Zoran, Borko i Toni ispričali u ovom kratkom razgovoru, a sve s ciljem koncertne promocije albuma koji će se održati 23. studenog u Klubu kazališta Komedija, s početkom oko 21h.
Ovoga petka u Močvari nastupa KOIKOI, indie-rock bend iz Beograda. Osnovan prije pet godina, postao je izuzetno brzo jedno od najprepoznatljivijih imena indie scene na ovim prostorima. Pjesme su im dinamične, promjenjivog raspoloženja koje varira od euforije do melankolije, a istovremeno čiste produkcije te ih stoga mnogi smatraju pravim draguljem sofisticiranoga novog indie zvuka. Prije dvije godine su u izdanju Moonlee Recordsa objavili vrlo zapažen prvijenac pod naslovom „Pozivi u stranu“ kojega mnogi smatraju najboljim regionalnim albumom godine. Bend sačinjavaju: Marko Grabež (vokal i gitara), Emilija Đorđević (bas, gitara, sintesajzer i vokal), Ivana Miljković (bas, gitara, sintesajzer i vokal) te Ivan Pavlović Gizmo (bubnjevi i ritam mašina). Zagrebačkoj publici su dobro poznati po energičnim i upečatljivim živim nastupima na INmusicu, u KSET-u, Močvari i drugdje. Povodom novog nastupa u Močvari o koncertima i daljim planovima grupe popričali smo s Markom Grabežom, glazbenikom i glumcem, frontmenom ove grupe.
Lift festival održat će se u prostorijama zagrebačke Tvornice u petak 24. studenog u organizaciji Aquarius records, te će na njemu svoje umijeće predstaviti mnogi mladi glazbenici koji su na neki način vezani uz ovu izdavačku kuću. Jedan od bendova koji će nastupiti su i sjajni kids from the sky koji polako ali sigurno svima ulaze u uho. Robin i Teo svoj glazbeni izričaj grade već nekoliko godina. Jesu li napokon došli do stadija kada ih smatramo sveprisutnim djelom naše glazbene svakodnevice? Točno na dan održavanja ovog intervjua, Siniša Švec je u okviru svoje radijske emisije petkom ujutro, za službeni početak vikenda, pustio kids from the sky bez neke posebne najave. Jednostavno je komentirao nešto u stilu da je to taj osjećaj. Nakon kidsa slijedila je nova pjesma Beatlesa. Kasnije tijekom tog dana popričali smo s njima.
Slovenski saksofonist i skladatelj Jure Pukl će 15. studenoga u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti nastupiti uz Jazz orkestar HRT-a pod ravnanjem Mirona Hausera. Bio je to povod za razgovor s ovim slovenskim glazbenikom koji je ostvario zavidnu međunarodnu karijeru.
Ove godine obilježava se pola stoljeća od kako je Joe Pass objavio ploču “Virtuoso”, jedan od najboljih gitarističkih albuma ikad, posebice u kontekstu solo gitare. Bio je to prvi album što ga je snimio za diskografsku kuću Pablo za koju ih je tijekom polustoljetne karijere snimio pedesetak. Na taj jubilej podsjetio je gitarist Ratko Zjača snimivši svoj sedamnaesti album, ali prvi solo, što je odraz njegove potpune glazbene zrelosti. Osim što nije snimao, u tom kontekstu je rijetko i koncertirao, što će se sad promijeniti. Zapravo rijetki su gitaristi u svijetu koji to rade, a oni koji se usude često se oslanjaju na pomoć elektronskih pomagala, nasnimavanje... Ralph Towner je je, primjerice, jedan od rijetkih koji to rade bez nasnimavanja i elektronike, ali on svira klasičnu gitaru i, iako ponekad svira i jazz standarde i svoje izvedbe zasniva na improvizacijama, uglavnom izvodi vlastite skladbe i oslanja se na načela klasične glazbe.
Contra je nastala 2001. godine u Virovitici. Osnivači prve postavu su Tona, Miha, Gogs, Kugler i T. Moslavac. Proizašli iz druženja u Muzičkoj školi, kao mlađahni dječaci, tada snimaju svoj prvi demo audio uradak nazvan "Express!", s motom: "Budi ono što jesi!". Proizašli su iz punk-grunge-rock okružja i snimali sve tadašnje nastupe kao dokazni materijal osobnih utiska u vremenu. Spletom okolnosti, zamrznuli su svoj rad na dvadeset godina. U nastaloj pauzi, članovi benda nastupali su svirajući s mnogim glazbenicima i sastavima - Exer, Sjene, Norman, Lazy, Progress, Spoty Mug... Što dečki iz Contre trenutno rade možete pročitati ispod.
Nedavnim reizdanjem svojega trećeg studijskog albuma „Les Chansones Populaires“ Električni orgazam je obilježio četrdesetu obljetnicu njegovog prvog objavljivanja te ujedno i najavio novu seriju prigodnih koncerata. O jednom takvom koncertu svjedoči nam nedavno objavljen dvostruki live CD „En vivo en la Fábrica“ kojega su snimili prošle godine tijekom predstavljanja albuma „Lišće prekriva Lisabon“. Upravo na istome mjestu u zagrebačkoj Tvornici planiraju svoj ponovni nastup 4. studenoga. Ovim su povodom u srijedu, 18. listopada organizirali i prigodno druženje s publikom uz potpisivanje ploča i CD-a, a bila nam je to ujedno i prilika za razgovor sa Srđanom Gojkovićem – Giletom, frontmenom ovog legendarnog benda.
Album “She Ka Ra” je plod potpuno spontane improvizacije, bez unaprijed dogovorenih harmonijskih i drugih glazbenih ideja. Takav session nastao u dahu kasnije je obogaćen dodatkom pojedinih vokalnih dionica, klavijatura, udaraljki i samplova s citatima poznatih i manje poznatih osoba. Također, kasnije su određeni nazivi za skladbe, zapravo izvedbe, od kojih svaka zauzima jednu stranu ploče: “So Many Faces” i “Try to Forget”. Uz pjevačicu Valeriju Nikolovsku i klavijaturista Viktora Lipića svirao je bubnjar Milo Stavros, koji je dao doprinos i kao vokalist te sa sempliranjem, a na jednoj od dvije skladbe s albuma sviraju gitarist Davor Doležal i flautist Ivan Bonačić.
U Malom pogonu zagrebačke Tvornice Kulture 26. je rujna nastupio Vasil Hadžimanov Band. Bila je to promocija albuma “Keyf” u izdanju Croatia Recordsa, ali i prigoda za razgovor s pijanistom, skladateljem, aranžerom, producentom i glazbenim pedagogom Vasilom Hadžimanovom, jednim od najpoznatijih srpskih jazz i fusion glazbenika. Dobitnik mnogobrojnih priznanja i nagrada, Hadžimanov je stvorio autentičan glazbeni izraz i ključna je osoba u nacionalnoj glazbenoj povijesti, prepoznat kao značajan izraz njezine kulture. Sva njegova izdanja i glazba proglašeni su umjetničkim djelima od iznimnog kulturnog značaja za Srbiju.
Vibrafonist Vid Jamnik rođen je 17. kolovoza 1993. u Slovenj Gradecu u Sloveniji. Glazbom se počeo baviti s pet godina pohađajući glazbenu školu u Ravnom na Koroškem gdje je učio svirati udaraljke. Vibrafon je počeo svirati 2005. kao polaznik Ljetne jazz škole u Grožnjanu pod vodstvom Boška Petrovića. Tada se upoznao s jazzom koji je do današnjih dana ostao njegova strast, a Petrović je postao njegov najvažniji mentor. Uskoro je počeo nastupati u Hrvatskoj i Sloveniji svirajući jazz standarde, te je pohađao ljetne jazz škole u Kranjskoj gori, Grožnjanu, Mariboru i St. Geroldu. Nastupio je na međunarodnom natjecanju Euritmia International young musicians competition u Udinama na kojem je zauzeo četvrto mjesto.
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica 3. je rujna u Domu kulture Galženica održan izniman jazz koncert. Nastupili su američki gitarist Jonathan Kreisberg i slovenski pijanist Marko Churnchetz, sjajan jazz glazbenik s velikim međunarodnim iskustvom.koji je godinama živio i djelovao u New Yorku surađujući s vrhunskim svjetskim jazzistima.
U Jazz Clubu Gajo, na terasi Kavarne Trafika u Ljubljani, 21. je kolovoza nastupio je sastav Sax Summit & Jazz Club Gajo Trio. Radi se o sastavu koji je već svirao u tom prostoru i koji je snimio materijal za CD. Svirali su bubnjar Drago Gajo, saksofonisti Lenart Krečič i Saša Nestorović, gitarist Jani Moder i bas gitarist Aleš Avbelj.
“Čovječe, ovo je bio moj najbolji nastup, moja najbolja izvedba u životu, ikad, bilo gdje”, izjavio je slavni jazz pijanist McCoy Tyner sišavši s bine, vidno uzbuđen, nakon koncerta što ga je održao 7. srpnja 1973., na Montreux Jazz Festivalu. Pola stoljeća nakon koncerta mnogi smatraju da je to najbolja snimka koju je ovaj jazz pijanist i skladatelj ikad napravio. Objavljena je iste godine na dvostrukom LP-ju za diskografsku kuću Milestone za koju je snimao u to vrijeme, 1970-ih, nakon što je snimao za također legendarne izdavače Impulse! i Blue Note. Naime, kao i mnogi jazz glazbenici krajem 1960-ih i početkom 1970-ih i Tyner je, ne samo zbog napuštanja kvarteta Johna Coltranea, jednog od najvažnijih u povijesti jazza, nego i zbog nezavidne situacije za jazziste, bio prisiljen raditi dnevne poslove kako bi spojio kraj s krajem. Između ostalog vozio je taksi i svirao kao korepetitor za Ikea i Tinu Turner te Jimmyja Witherspoona. Iako je i u prethodnom razdoblju, tijekom i poslije suradnje s Johnom Coltraneom, uz koga je postao slavan, snimao sjajne albume surađujući s vodećim jazzistima toga doba, niti jedan do tad nije imao takav energetski naboj, takvu karizmu kao ovaj.
Nakon što se 2019. povezao s Intek Musicom, za koji je tada objavio svoj treći album, “The Grey Album”, indijski The Bodhisattwa Trio odlučio je nastaviti suradnju s ovom koprivničkom diskografskom kućom. Rezultat je novi album, “Frontier”, koji su gitarist i autor većine skladbi Bodhisattwa Ghosh, klavijaturist Arunava Chatterjee i bubnjar Premjit Dutta ostvarili u suradnji s puhačkom sekcijom Mimika Orchestra koji djeluje pod vodstvom Maka Murtića. Osim što je autor prve skladbe, “Nuclear, Apocalypse”, Murtić je napisao aranžmane i dirigirao ansamblom na snimanju, a svirali su flautistica Nika Bauman, sopran i alt saksofonist Miha Gyoerek, tenor saksofonist Vojkan Jocić, bariton saksofonist Marko Gudelj, tubač Zvonimir Bajević, trombonist Luka Žužić i tubist Joe Kaplowitz. Glazbu je u svojem studiju u Koprivnici snimio Marin Hrašćanec koji je bio i glazbeni producent, a izvršna je producentica Helena Hraščanec. Koncertna promocija albuma održana je 8. srpnja na ovogodišnjem međunarodnom jazz festivalu Fest jazza u Koprivnici koji organizira Udruga glazbenika i ljubitelja jazz glazbe Jazz klub Koprivnica.
Joker Out je slovenski indie rock bend osnovan 2016. godine koji nas je oduševio uz Buč Kesidi na Šalati prije par mjeseci, a sada saznajmo što nam pripremaju za novi dolazak u Hrvatsku.