1991. Objavljen je singl 'Smells Like Teen Spirit' Nirvane. Skinut je s hit-albuma 'Nevermind', a često se na njega referira kao na trenutak kad je alternativni rock dosegao mainstream popularnost. Singl je dobio i kultni spot, jedan od najemitiranijih u povijesti MTV-ja. Naziv pjesme potječe od natpisa kojeg je sprejem ispisala prijateljica grupe, Kathleen Hanna iz Bikini Kill, a čime je htjela poručiti da Kurt Cobain miriše na ženski dezodorans 'Teen Spirit', čega Kurt nije bio svjestan.
Događaji
1964. Rod Stewart je snimio svoj prvi singl, obradu 'Good Morning Little School Girl' Willieja Dixona. Bas je svirao budući zeppelin, John Paul Jones.
1964. treći singl The Kinksa "You Really Got Me" dosegao je broj 1 britanske liste singlova. Budući gitarista i osnivač Led Zeppelina svirao je tamburin u toj pjesmi.
1965. grupa The Byrds počela je snimati pjesmu "Turn! Turn! Turn". Za razliku od svog prvog hita "Mr. Tambourine Man", članovima benda bilo je dopušteno da sviraju umjesto studijskih glazbenika.
1966. Sedmi studijski album The Beatles, 'Revolver', dosegao je vrh američke ljestvice albuma četiri tjedna nakon što mu je to uspjelo u Britaniji. Album se smatra jednim od začetaka psihodeličnog rocka, ponajviše zahvaljujući uspješnicama 'Eleanor Rigby' i 'Tomorrow Never Knows'. Magazini Q i Hot Press te TV kanal VH1 su ga proglasili najboljim albumom u povijesti moderne glazbe, a Rolling Stone i BBC (u anketi) trećim najboljim. Godine 1999. zbog svoje važnosti je uvršten u Grammy Hall of Fame.
1966. 'You Can't Hurry Love' The Supremes se popeo na vrh američke ljestvice singlova. Šesnaest godina kasnije pjesma je postala britanski broj jedan u izvedbi Phila Collinsa.
1968. grupa The Beatles dosegla je broj 1 britanske liste singlova antologijskom "Hey Jude", petnaestim brojem 1 grupe i pjesmi koja je duljinom trajanja do danas ostala najdulja pjesma na broju jedan. Bio je to prvi singl objavljen za izdavačku kuću benda Apple records label.
1973. BBC je zabranio emitiranje singla grupe The Rolling Stones "Star Star" zato što se u tekstu u nekoliko navrata spominje riječ "Star-fucker".
1977. Meat Loaf objavio je drugi studijski album naziva "Bat Out of Hell". Na ovom albumu je po prvi puta surađivao sa skladateljem Jimom Steinmanom i producentom Toddom Rundgrenom, a radi se o jednom od najprodavanijih albuma svih vremena. Album se prodao u više od 43 millijuna kopija diljem svijeta te se još uvijek proda godišnje oko 200.000 primjeraka.. Prvi singl s albuma bila je pjesma "You Took the Words Right Out of My Mouth".
1983. 'Maniac' bivšeg gitarista Stevieja Wondera, Michaela Sembella, došao je na prvo mjesto američke ljestvice singlova. Pjesmu je populariziralo pojavljivanje u filmu 'Flashdance' te spot u kojem glavna glumica Jennifer Beals energično vježba ples.
1988. Guns'n'Roses su dobili svoj prvi američki singl broj jedan sa 'Sweet Child O'Mine'. Guitar World je solo iz pjesme proglasio 37. najboljim ikada, a Rolling Stone je pjesmu svrstao na 198. mjesto liste najboljih pjesama svih vremena.
1988. Phil Collins došao je na broj 1 britanske liste singlova pjesmom "A Groovy Kind Of Love". Pjesma je preuzeta iz filma "Buster".
1994. pjesma grupe R.E.M. "What's The Frequency Kenneth" došla je na mjesto broj 9 britanske liste singlova. Naslov pjesme referira se na incident iz 1986. kada su dva nepoznata azilanta napala novinara Dana Rathera i ponavljala riječi "Kenneth, what is the frequency?".
2005. glazbeni eksperti izglasali su pjesmu grupe Beatles "A Day In The Life" iz 1967. s albuma "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band", za najbolju britansku pjesmu svih vremena. Pjesma "Waterloo Sunset" Kinksa izglasana je kao druga najbolja dok su Oasis sa svojim hitom "Wonderwall" bili na trećoj poziciji. Istraživanje je proveo magazin "Q".
2006. pjesma "I Don't Feel Like Dancin'" grupe Scissor Sisters zasjela je na broj 1 britanske liste singlova. Ko-autor pjesme bio je Elton John, koji je u njoj također svirao piano.
2009. usna harmonika Boba Dylana prodana je za 2.700 funti na aukciji u engleskom Norfolku. Cijena je bila četiri puta veća od one navedene u katalogu aukcije.
Rođeni
1898. Waldo Lonsbury Semon, američki izumitelj, najpoznatiji kao tvorac spoja poznatog kao vinil, koji se ubrzo počeo koristiti za izradu gramofonskih ploča. Preminuo je 1999. godine.
1942. Daniel Anthony 'Danny' Hutton, irsko-američki glazbenik, najpoznatiji kao pjevač grupe Three Dog Night.
1945. José Montserrate Feliciano García, portorikanski glazbenik. Potpuna sljepoća od treće godine života nije ga spriječila da ostvari zapaženu karijeru u kojoj se ističu obrada 'Light My Fire' The Doors i verzija božićne pjesme 'Feliz Navidad'. Snimio je nekoliko desetaka albuma na engleskom i španjolskom jeziku miješajući flamenco stil sviranja gitare s latin-popom i soft-rockom.
1949. Barrie Barlow, engleski glazbenik, najpoznatiji kao bubnjar i perkusionista rock benda Jethro Tull od svibnja 1971. do lipnja 1980. Barlow je također surađivao s Robertom Plantom, Johnom Milesom i Jimmyem Pageom.
1950. Joe Perry, rođen kao Anthony Joseph Pereira, američki glazbenik, najpoznatiji kao lead gitarist i povremeni pjevač grupe Aerosmith. Primljen je u Rock and Roll Hall of Fame zajedno s bendom, a Rolling Stone ga je proglasio 84. najboljim gitaristom svih vremena.
1950. Don Powell, bubnjar engleskog rock benda Slade.
1955. Pat Mastelotto, bubnjar američkog pop-rock benda Mr Mister, koji je 1985. imao američki broj 1 i britanski broj 4 singl "Broken Wings".
1956. Johnnie "Fingers" Moylett, član grupe The Boomtown Rats.
1957. Carol Decker, vokal grupe T'Pau, koja je 1987. imala britanski broj 1 singl "China In Your Hand".
1957. Siobhan Fahey, pjevačica britanske pop grupe Bananarama.
1980. Mikey Way, basista američkog rock benda My Chemical Romance.
1984. Matthew Followill, američki glazbenik, najpoznatiji kao lead gitarist i prateći vokal grupe Kings of Leon.